מה זה ADL?

כל מה שצריך לדעת על ADL, הבדיקה שצריך לעבור כדי לקבל את גמלת הסיעוד שלכם

על אף חשיבותה הרבה למי שזקוק לה, הדרך לגמלת סיעוד אינה כה פשוטה ומצריכה מעבר של מספר שלבים עד לקבלת הזכאות. מבחן ה-ADL בוחן את הפעילויות (Activities) היום יומיות (Daily Living), והוא משמש לבחינת התפקוד של אנשים בגיל הזקנה בקביעת זכאותם לגמלה. על מהי בדיקת ה ADL וכיצד היא בוחנת את זכאותכם במאמר הבא.

מהם ששת הקריטריונים הנבחנים במבחן ה- ADL לבחינת מצבי הסיעוד?

זכאותם של אנשים בגיל הזקנה במימוש זכויותיהן בגופים ציבוריים כמו ביטוח לאומי נקבעת בהתאם ליכולתם לתפקד. יכולת זו נקבעת באמצעות מבחן ה-ADL שבודק את יכולת התפקוד בפעילויות יום יומיות. המבחן נוצר כדי לקבוע עם אילו מגבלות מתמודד מבקש הגמלה, ומתוך הכרה במחלות השונות שנאלצים להתמודד עימן בגיל הזקנה וכן עם הפגיעה באיכות החיים שהן מביאות. 

המבחן בודק את היכולות התפקודיות הבאות:

  1. היכולת לשתות ולאכול לבד: בדיקה זו בוחנת את היכולת לצורך מזון, שתייה וכן תרופות באופן עצמאי וללא סיוע מאחר. 
  2. היכולת לקום או לשכב: הבדיקה בוחנת את היכולת לבצע קימה או לחלופין להגיע לשכיבה בצורה עצמאית.
  3. היכולת להתלבש: בדיקה זו נועדה למדוד ולאבחן את היכולת להוריד את הבגדים או ללבוש אותם בצורה עצמאית. בדיקה זו מתייחסת לכל פרטי הלבוש, החל מתחתונים וגרביים ועד למכנסיים, חולצה וכד'.
  4. היכולת להתקלח: בדיקה זו בוחנת את היכולת להתקלח לבד, ובתוך כך לעמוד זמן ממושך ללא סיוע.
  5. היכולת לשלוט על הסוגרים: בדיקה זו כוללת בחינת היכולת לשלוט בסוגרים, וכן את מידת העצמאות בביצוע הצרכים. 
  6. היכולת לנוע ולהתנייד: בדיקה זו בוחנת את היכולת להתנייד ולנוע, ככל וישנה. בתוך כך נבחנת היכולת ללכת, ולא לנהוג.

 

כמו כן, בבדיקת ה-ADL נבדק קריטריון נוסף והוא תלות מבקש הגמלה במטפל צמוד או לחלופין בהשגחה צמודה במשך כל שעות היממה ונבדקת הדרישה להשגחה 24/7 לצורך השמירה עליו. מי שימצא כזקוק להשגחה מסוג זה יקבל ציון גבוה יותר במבחן. 

חולי דמנציה או אנשים שנוטים לעלפונות עשויים לקבל בשל כך הכרה בהתמודדותם. בהמשך לעניין זה, נבחן מצב המגורים של מבקש הגמלה, באופן המעניק ניקוד גבוה יותר לאדם שחי לבדו. יודגש כי ציון גבוה יותר מצביע על צורך גבוה יותר בגמלה, וכיוצא בכך על גמלה גבוהה יותר.  

המבחן עצמו מתנהל תוך הדגמת הפעולות הנבחנות, בהן ישיבה ועמידה, אך אינו כולל פעולות אינטימיות כגון ישיבה על אסלה או פשיטת הבגדים לעיני הבוחן. על ההערכה להיות מבוצעת בסבלנות ולקשיש יש זכות שימצא אדם נוסף לבקשתו בחדר.

מה אומר כל קריטריון בפועל על פי חוק הסיעוד?

מבחן הפעולות היום יומיות, או בשמו השני: ה-ADL, נערך בעיקר בידי הרופאות והרופאים של ביטוח לאומי כחלק מהליך הכרה בזכאות לקצבה וקבלתה. המבחן משמש כחלק מסדרה של מבחנים, והניקוד בגינו מתווסף לחישוב סופי כאחד מהקריטריונים שלאורם נבחנת הזכאות. הניקוד במבחן ניתן על ידי שיטה שאומצה בביטוח לאומי, ויש לו כאמור השלכות משמעותיות על סכום הגמלה הסופי שיהיה זכאי המבוטח לקבל, ואף על הזכאות עצמה.

כפי שנכתב קודם, לתוצאות הבדיקה משמעות על הזכויות והשירותים שיוכל מגיש הבקשה לקבל ברשויות הציבוריות ואף מגופים פרטיים שונים. לפניכם כמה דוגמאות על הזכאויות השונות:

  • ביטוח רפואי: אין זה משנה אם מדובר בביטוח סיעודי מקופת החולים או בביטוח סיעודי אשר בוצע בחברה פרטית, לניקוד במבחן יש השפעה בבחינת הפעלת הביטוח והתשלום, ואף ניתן לומר שיש לה השפעה משמעותית. בבחינת רמת ה"סיעודיות" של מגיש התביעה, מקבל מבחן ה-ADL חשיבות מכרעת על קביעת ההכרה במגיש כסיעודי, וכיוצא בכך על זכותו להפעיל את הפוליסה. 
  • זכאות לסיוע של עובד זר: תוצאה המשקפת בצורה ברורה יותר מצב סיעודי ותלות: קרי ניקוד גבוה יותר במבחן, עשויה לזכות את מגיש התביעה בהיתר להעסקה של עובד זר, ובמקרים מסוימים מאפשרת אפילו השתתפות של המוסד לביטוח לאומי.
  • השתתפות משרד הבריאות בעלויות אשפוז במוסד לאנשים סיעודיים: זכאות להשתתפות זו עשויה להינתן אף היא אם תוצאות מבחן ה-ADL יצביעו על ירידה מאוד משמעותית בתפקוד. לשם כך חייב הנבדק לקבל ניקוד גבוה במבחנים המעריכים את חוסר עצמאותו בפעולות היום יום, וכן לצרף סימוכין לכך. כל האמור נכון כמובן גם למשפחה או לאנשים המלווים אותו, אשר גם להם עומדת האפשרות לסייע וללוות את המבוטח למפגש ההערכה. 

מה התהליך לגמלת קצבת סיעוד?

תהליך קבלת גמלת סיעוד מורכב ממספר שלבים, כאשר ראשית יש לאסוף מסמכים ולהגיש את התביעה לגמלה, ולאחר מכן לבצע את מבחן ה-ADL. לאחר מכן מחושב הניקוד במבחן במוסד לביטוח לאומי, ואז תאושר גמלה קבועה או זמנית, או לחלופין תדחה. אם תתקבל לאחר קביעת הרכב השירותים הניתנים במסגרת הקצבה, וכן במצב של דחייה, ניתנת האפשרות להגיש ערעור ונקבעת הגמלה הסופית. יש לציין כי בהחמרת מצב יתאפשר להגיש בקשה לביצוע בדיקה חדשה להערכת המצב שוב, זאת ככל והתובע סווג ברמה ממנה ניתן להעלות את הסיווג (כלומר אם כבר סווג ברמה 6 אין זכאות גבוהה יותר).

מימוש הזכויות שלכם

במדינת ישראל מגדיר חוק הסיעוד כי רוב המימון והאחריות של סיעוד קשישים תוטל על משפחתם, וכי תמיכת המדינה תהיה מצומצמת. תמיכה זו מוגדרת בחוק סיעוד, אשר יש לציין כי הוא חשוף לביקורת היות והוא מקשה לעיתים על קבלת קצבה ומערים בירוקרטיה שלעיתים הופכת עבור אנשים רבים את ההליך ללא אפשרי למימוש. הביקורת והקשיים רק גוברים נוכח תוחלת החיים שהולכת ומתארכת, ועל כן חשוב להכיר היטב את החוק כדי לוודא שמיצוי הזכויות מתבצע כהלכה.
חברתנו עזרה כבר לאלפי לקוחות למצות את הזכויות שלהם ולקבל אלפי שקלים שמגיעים להם מהמדינה. בעזרתנו תוכלו לחסוך בזמן ובבירוקרטיה מתישה, וכן להנות ממומחיות, ניסיון וליווי צמוד לאורך כל התהליך. בנוסף – התשלום הינו על בסיס הצלחה בלבד, כך שהתהליך חסר סיכון לחלוטין. ככה זה כשיש מי שמוכנים לקחת אחריות על ההצלחה בכל תיק.

סיכומו של דבר - מבחן ה ADL הוא שלב חשוב בדרך

גמלת סיעוד עשויה לעשות את ההבדל בין חיים בכבוד ובנחת לבין חיים מאתגרים המחייבים חיסכון נוקשה ומעייף. דווקא בגיל הזקנה, כשכושר ההכנסה יורד וההוצאות השונות על בריאות עולות, התמודדות עם יוקר המחייה שממילא גובר וגובר מחייבת מיצוי זכויות מלא למי שזכאי לכך. מבחן ה-ADL הוא שלב חשוב ובעל משמעות ומומלץ מאוד להתכונן לקראתו היטב ולקבל סיוע מקצועי כדי לקבל הכרה בכל בעיה רפואית איתה אתם או ההורים והסבים מתמודדים.
עומדים בפני בדיקת ADL ומבקשים להבטיח את הזכויות שלכם? צרו איתנו קשר, נשמח לעמוד לצידכם וללוות אתכם בהגינות, אמינות ושקיפות מלאים.