חוק הסיעוד

חוק הסיעוד נועד לסייע לאנשים שמגיעים לגיל זקנה לחיות בכבוד וברווחה, בעיקר כאשר הם מוגבלים בתפקודם בשל קשיים בריאותיים וזקוקים לסיוע כלכלי. מה נותנת המדינה למבוגרים וקשישים הזקוקים לעזרה סיעודית יומיומית? כל הפרטים על חוק הסיעוד בישראל, מה ניתן לקבל במסגרתו ומי זכאי לסיוע, אתם מוזמנים לקרוא במאמר שלפניכם.

מה זה חוק הסיעוד?

מדינת ישראל מעניקה במסגרת ביטוח לאומי סיוע לקשישים סיעודיים שמטרתו לאפשר להם לחיות ברווחה ובכבוד. זכאותם לקצבת סיעוד נקבעת על-פי מספר קריטריונים המפורטים בחוק והיא נועדה לסייע לקשיש ובני משפחתו בכיסוי חלק מההוצאות הכלכליות הגבוהות וקבלת עזרה בטיפול עצמו. חוק הסיעוד מאפשר לשלב בין קבלת גמלת סיעוד בכסף לבין קבלת שירותי טיפול הניתנים כתמיכה באדם הסיעודי. במסגרת חוק הסיעוד ניתן לקבל שעות עבודה של מטפל בביתו של הקשיש, מימון של מעון יום לקשיש, מימון מוצרים היגייניים כגון מוצרי ספיגה, שירותי כביסה ולחצן מצוקה מחובר למוקד חירום.

באילו תנאים זכאים לסיוע לפי חוק הסיעוד?

  • על-פי חוק הסיעוד שקבעה המדינה, יש מספר קריטריונים לפיהם ניתן לקבל גמלת סיעוד. במידה והקשיש עונה על הסעיפים הבאים, מומלץ לפנות לביטוח לאומי ולבחון קבלת קצבת סיעוד. אלו הקריטריונים:
  • תושבי ישראל שהגיעו לגיל פרישה.
  • מתגוררים בביתם או בדיור מוגן. קשישים אשר מאושפזים במחלקה סיעודית, בית חולים גריאטרי וכד' אינם זכאים לגמלת סיעוד משום שהם מקבלים אותה במסגרת המוסדות בהם הם מטופלים.
  • זקוקים לסיוע בביצוע פעולות יומיומיות. לדוגמא, מתקשים להתלבש לבד, להתיישב ולקום ללא תמיכה, אינם הולכים יציב באופן עצמאי ואינם שולטים בסוגרים.  

יש לציין כי גובה הגמלה מושפעת מרמת ההכנסה ונקבעת על-פיה וכן שאין אפשרות לקבל מהמדינה קצבה כפולה. מי שמקבל קצבת נכות וזכאי לקצבת טיפול אישי צריך לבחור בין שתי הקצבאות הללו. 

על-פי אילו תנאים נקבעת הזכאות לקבלת גמלת סיעוד מביטוח לאומי?

ועדה מיוחדת של ביטוח לאומי קובעת את הזכאות לקבלת גמלת סיעוד ואת היקפה. הוועדה מורכבת מאח, נציג של הביטוח הלאומי ועובד סוציאלי. כל מקרה נבחן לגופו ובהתאם להתרשמותה קובעת הועדה את מידת הזכאות. קיימות 6 רמות של זכאות לגמלת סיעוד ורמת הסיוע המוענק נקבע בהתאם לכך.
במידה ונמצא כי אדם קשיש זכאי לגמלה, שב הביטוח הלאומי ובודק אחת לתקופה את מצבו. במידה וחלו שינויים מתעדכן הסיוע בהתאם לשינויים שחלו במצבו של הקשיש וביכולתו התפקודית. אם חלה החמרה מבחינה פיזית או מנטלית ונדרשת עליה ברמת הסיוע, מבקש המבוטח או מישהו מטעמו בדיקה נוספת.

סל שירותים המגיעים ע"פ חוק הסיעוד

ע"פ חוק הסיעוד הזכאים יוכלו לקבל שירותי סיעוד שונים שאמורים לסייע לקשיש בביצוע פעולות במהלך היום יום בנוסף לכך יש קצבת סיעוד כספית אשר ניתן לקבל בהתאם לרמת הזכאות שהתקבלה.
הזכאים יוכלו לקבל את הבחירה בין השניים או שילוב שלהם (קצבה כספית ושירותי סיעוד). 
השירותים המוענקים לפי חוק זה הם : 

  • ביקורים במרכז יום
  • טיפול אישי בבית
  • לחצן מצוקה
  • שירותי כביסה
  • מוצרי ספיגה
  • חברות בקהילה תומכת

בכל הנוגע לסכום הקצבה הכספית הדבר משתנה מרמה לרמה.

קצבאות, תשלומים ועוד הטבות

חוק הסיעוד אכן מביא תועלת עצומה למי שנזקק לשירותי סיעוד וקצבאות. אולם לא תמיד די בו כדי לכסות את העלויות הטיפול של אדם הנמצא במצב סיעודי וזקוק לסיוע והשגחה צמודה. מי שרוכש ביטוח סיעודי באופן פרטי דרך קופות החולים, מבעוד מועד, לפני שהפך להיות סיעודי, יוכל לממש את הביטוח הפרטי במקביל למימוש הביטוח הלאומי. הזכאות למימוש הביטוח הסיעודי הפרטי תלויה בתנאים המפורטים בפוליסה אותה רכש המבוטח. בנוסף, קיימות רמות שונות של קצבאות המעניקות הנחות בתשלומי ארנונה, מים וחשמל.

מה נדרש כדי לממש את גמלת הסיעוד?

כדי להגיש תביעה לביטוח לאומי לקבלת גמלת סיעוד יש למלא את הטפסים המתאימים הנמצאים באתר הביטוח הלאומי. כמו-כן, יש להציג מסמכים רפואיים רלוונטיים ואישורים על מצב ההכנסות של המבוטח, ייפוי כוח או צו אפוטרופוס. הודות לחוק הסיעוד ניתן לקבל סיוע רב לאדם סיעודי. פנו לצוות המומחים שלנו ונשמח לסייע לכם בהגשת התביעה לביטוח לאומי.

טופס תביעה לגמלת סיעוד

טופס תביעה לגמלת סיעוד גמלת סיעוד היא סיוע כספי שנועד לסייע לקשישים הזקוקים לטיפול סיעודי בבית וזקוקים למטפל שיבצע את פעולות היומיום עבורם. גובה גמלת

קרא עוד »
תביעת ביטוח סיעודי

תביעת ביטוח סיעודי – הביטוח לא עומד בציפיות? הסבר מלא להגנה על זכויותיך הבנת האתגרים והעלויות של תביעות ביטוח כשמדובר בביטוח סיעודי, המבוטחים עלולים למצוא

קרא עוד »