מה ההבדל בין מטופל סיעודי למטופל סיעודי מורכב?

מטופל סיעודי הוא אדם הזקוק לסיוע בפעולות היומיומיות שלו. פעילויות אלה כוללות לקום מהמיטה או לשכב בה עצמאית, להתיישב, לנוע בכוחות עצמו, ללבוש ולפשוט בגדים, לאכול, לרחוץ את עצמו וכן לשלוט על הסוגרים. אדם שאינו מסוגל לבצע שלוש או יותר מפעילויות אלה נחשב כמי שזקוק לטיפול סיעודי. בנוסף, אדם מוגדר כחולה סיעודי אם הוא תשוש נפשית, כלומר היכולות הקוגניטיביות שלו פוחתות והוא חווה בלבול וחוסר התמצאות, מה שמקשה עליו לדאוג לעצמו או להתנהל בחיי היומיום ללא השגחה ועזרה של מטפל.

כיצד ניתן טיפול סיעודי?

מי שזקוק לטיפול סיעודי עשוי להיות זכאי לגמלת סיעוד מהמוסד לביטוח לאומי. הם עשויים גם לשקול רכישת ביטוח סיעודי מחברות ביטוח פרטיות. ישנן מספר קבוצות ביטוח פרטיות המטפלות בתביעות סיעוד פרטיות, ביניהן הראל, הפניקס, מגדל וכלל.

ההגדרה של מטופלים סיעודיים מורכבים

האם יש הבדל בין חולה סיעודי לחולה סיעודי מורכב? האם הטיפול בחולה סיעודי שונה מהטיפול הסיעודי הרגיל? שאלות אלו יענו והמושג "טיפול סיעודי מורכב" ייבחן במאמר זה.

השלכות טיפוליות וכספיות של ההבחנה

חשוב להבין את ההבחנה בין מטופלים סיעודיים לבין מטופלים סיעודיים מורכבים, שכן להבחנה עשויות להיות השלכות טיפוליות וכספיות. בחינה נוספת של נושא זה נחוצה כדי להבין באופן מלא את ההבדלים בין השניים ואת השפעתם על מטופלים, משפחות וספקי שירותי בריאות.

הגדרת חולה סיעודי מורכב

חולה סיעודי מורכב הוא מי שזקוק לטיפול והשגחה מצד מוותי רפואה באותן מתמיד ובתכיפות בשל מצב רפואי לא יציב. בנוסף להגדרה הכללית של חולה סיעודי, מטופל סיעודי מורכב סובל ממצבים ספציפיים כגון:

  • מחלות ממאירות הדורשות הקרנות או כימותרפיה
  • פצעי לחץ בדרגה 3-4
  • הצורך בעירויים קבועים לנוזלים או טיפול בתרופות
  • הצורך בעירויי דם תכופים
  • הצורך בטיפול בדיאליזה

אפשרויות טיפול בחולים סיעודיים מורכבים

יכולים להיות מאושפזים בבית חולים, במרכז אשפוז או בבתיהם. במקרה של אשפוז, קופת החולים תממן את עלות הטיפול, בצירוף השתתפות עצמית שניתן להטיל על החולה או על בני משפחתו. אשפוז במחלקה סיעודית מורכבת מעניק השגחה וטיפול סגיר מצד צוות רפואי מומחה, כולל רופא תורן הזמין 24/7.

עבור אלה שבוחרים לקבל טיפול בבית, ישנן מספר אפשרויות זמינות. המוסד לביטוח לאומי מעניק גמלת סיעוד, וגם הביטוח הפרטי עשוי לכסות חלק מהעלויות. הפניה מרופא מטפל והערכה רפואית מרופא של היחידה לטיפול ביתי נדרשות לקבלת סיוע מהיחידה לטיפול ביתי בקופת חולים. יחידות הטיפול הביתי בקופות החולים השונות מציעות שירותים שיקומיים וטיפוליים, לרבות רפואה, סיעוד, קלינאות תקשורת, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק ועבודה סוציאלית.

בכך, מטופל סיעודי מורכב זקוק להשגחה רפואית שוטפת ומתמשכת, שכן חייו עשויים להיות תלויים בכך. עלויות הטיפול בחולה סיעודי מורכב מתחלקות בין קופות החולים, המוסד לביטוח לאומי, המטופל ומשפחתו, לבין ביטוחים פרטיים, אם הדבר רלוונטי.

למידע נוסף:

גמלת סיעוד בכסף

גמלת סיעוד בכסף "חוק הסיעוד" תוקן בשנת 2014 וכעת הוא מציע לקשישים סיעודיים בחירה בין קצבה כספית או קצבה עבור השירותים הניתנים.

מצב סיעודי

מצב סיעודי הגעה לנקודה בה נדרש טיפול ממושך במוסד סיעודי היא חשש אמיתי ומבוסס עבור אנשים רבים. למרות שהנושא נתפס בטעות ככזה

זכויות רפואיות לאדם סיעודי

זכויות רפואיות לאדם סיעודי כאשר אדם מגיע לשלב של תלות וזקוק לטיפול סיעודי, זו יכולה להיות חוויה מפחידה ומציפה מבחינה רגשית. עם