מהו קוד משרד הבריאות ואיך ניתן לממש אותו

במצבים שונים בחיים אדם נדרש לסיוע כלכלי משמעותי ממשרד הבריאות במטרה לעמוד בהתחייבויות והעלויות הכספיות הכבדות הכרוכות בכך. על התנאים לקבלת קוד משרד הבריאות במאמר הבא.

כאשר אדם מוגדר על ידי משרד הבריאות כאדם "סיעודי" או "תשוש נפש", והוא מעל גיל 18, מגיעות לו זכויות שונות ממשרד הבריאות. ביניהן, מימון על ידי המשרד לאשפוז במוסד סיעודי לאנשים בגירים, אם האדם עומד בתנאים הנדרשים. הנפקת קוד מתייחסת רק למצבים בהם המבוטח מאושפז במוסד סיעודי של המדינה בלבד ויש לזכור זאת.
בהתחשב בכך, לעיתים קוד משרד הבריאות נקרא גם שירותי אשפוז סיעודי או אשפוז בקוד, אך מדובר באותו הדבר בדיוק. גובה המימון של משרד הבריאות וכן גובה ההשתתפות העצמית של בני המשפחה של האדם הזקוק לאשפוז ייקבע כל מקרה לגופו, לאחר בחינת המצב הכללי, כפי שיפורט בהמשך.
חשוב לציין כי קוד משרד הבריאות הוא חלק מסל הבריאות הממלכתי. כל תושב במדינת ישראל זכאי, על פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי, להיות מבוטח בסל זה. כלומר, אין צורך בביטוח מיוחד על מנת לקבל מימון זה, אלא רק לעמוד בדרישות.

איך מקבלים קוד משרד הבריאות

ישנם שני שלבים מרכזיים בקבלת הקוד. השלב הראשון והמרכזי הוא בחינת מצבו הרפואי של המטופל, במטרה לראות האם הוא זכאי לקבל את השירות. במידה שיעלה שאדם זכאי, ייקבעו העלויות שעל המטופל ובני משפחתו לשלם כהשתתפות.

מבחינת המצב הרפואי, יש להראות שהמטופל נכנס תחת ההגדרה של "סיעודי" או של "תשוש נפש". סיעודי הוא אדם הסובל מחוסר יכולת להתנייד בכוחות עצמו, בצורה קבועה, וכן שאין ביכולתו לבצע את פעולות היום יום לבדו, כמו להתקלח, לאכול, לשלוט בצרכיו וכדומה. יש לציין כי ההגדרה דורשת שחוסר התפקוד הנ"ל יהיה קבוע, ולא זמני, לדוגמה מצב סיעודי זמני, שצפויה לו תקופת שיקום לא יהיה זכאי לסיוע במסגרת קוד מוסד. בניגוד ל"סיעודי", שהינו אדם בעל קושי תפקודי פיזי, "תשוש נפש" הוא אדם שחווה ירידה משמעותית בתפקודו הקוגניטיבי.

כלומר, אדם הסובל מפגיעה מוחית, כך שזכרונו נפגע, הוא אינו יכול להפעיל שיקול דעת, להבין היכן הוא נמצא וכדומה. יש להראות שהפגיעה המוחית עולה לכדי חוסר יכולת לבצע את הפעולות היומיומיות שתוארו לעיל. יתרה מזאת, יש להראות כי חוסר התפקוד מצריך השגחה צמודה על האדם לאורך כל שעות היום. 


על מנת לקבל את ההגדרה של "סיעודי" או "תשוש נפש" יש לקבל אבחון מהרופא הגריאטרי המחוזי, הממונה על ידי משרד הבריאות, בהתאם למחוז המגורים של האדם. לאחר קבלת האבחון, ייבחנו מקורות המימון של המטופל ומשפחתו. ביניהן, הכנסות של המטופל ושל בן או בת זוגתו, כולל קצבאות אחרות וגמלאות אם הוא מקבל, הכנסות מנדל"ן ומקרקעין, נכסים כספיים של המטופל ובן או בת זוגתו וכן ההכנסות של ילדיו הבגירים, שהינם מעל גיל 21.

הגשת הבקשה והטפסים לקבלת קוד משרד הבריאות

בקשה לקוד משרד הבריאות מוגשת באמצעות טופס הנקרא "בקשה לסידור מוסדי במוסד סיעודי", הממוען למשרד הבריאות. בטופס יש למלא את פרטיו של המטופל ולצרף צילום תעודת זהות, טופס מידע רפואי ודו"ח סוציאלי מעודכן. בנוסף, אם האדם אושפז לפני כן במוסד אחר יש להביא מכתב סיכום רפואי מטעם מוסד זה. כמו כן, בני הזוג והילדים צריכים גם הם למלא תצהירים בדבר המימון וכן למלא כתב התחייבות.


לעתים הליך הגשת הבקשה והטפסים עלול להיות מתיש, נוכח הצורך בהגשת טפסים ספציפיים ומדויקים, וכן הקושי העולה מטיפול באדם קרוב שמצבו לא טוב. ברגע שעולה הצורך או המחשבה לעבור לדיון מוגן בו נמצא אשפוז סיעודי, ניתן להיעזר בצוות הדיור המוגן להגיש את הבקשה. הצוות המקצועי יודע בדיוק מה צריך על מנת להגיש את הבקשה, וכיצד כדאי להגיש אותה על מנת שהאדם יקבל את מירב המימון על ידי משרד הבריאות ויזכה לממש את זכויותיו.

חברתנו מתמחה בתביעות סיעוד נגד חברות הביטוח. החברה מלווה מאות חולים ובני משפחותיהם בכל שנה בתהליך הגשת התביעה, תוך הקפדה על מקצועיות, נחישות, מצוינות, יחס אישי וליווי קרוב ללקוחותיה. החברה מנוהלת על ידי צוות מומחים ופרוסה ברחבי הארץ. פנו אלינו עוד היום ונעזור!

למידע נוסף:

מצב סיעודי

מצב סיעודי הגעה לנקודה בה נדרש טיפול ממושך במוסד סיעודי היא חשש אמיתי ומבוסס עבור אנשים רבים. למרות שהנושא נתפס בטעות ככזה

מדריך תביעות סיעוד

מדריך תביעות סיעוד בשנים האחרונות, תוחלת החיים ההולכת וגדלה בישראל הביאה אזרחים רבים להבין את חשיבותו של ביטוח סיעודי פרטי. ביטוח מסוג

זכויות רפואיות לאדם סיעודי

זכויות רפואיות לאדם סיעודי כאשר אדם מגיע לשלב של תלות וזקוק לטיפול סיעודי, זו יכולה להיות חוויה מפחידה ומציפה מבחינה רגשית. עם